دکتر مهدی شریفیان:
مطالبه مجلس توزیع عادلانه پزشک و افزایش ظرفیت هدفمند است/ اجازه نمی‌دهیم تعارض منافع، مانع اجرای درست قانون افزایش ظرفیت پزشکی شود
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه مطالبه مجلس توزیع عادلانه پزشک و افزایش ظرفیت هدفمند است گفت: اجازه نمی‌دهیم تعارض منافع، مانع اجرای درست قانون افزایش ظرفیت پزشکی شود.

مهدی شریفیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در مورد عدم شفافیت وزارت بهداشت  نسبت به جذب و تعیین تکلیف 500 ظرفیت بومی آزمون دستیاری گفت: علیرغم اینکه در حوزه پزشک عمومی شاهد افزایش ظرفیت بودیم، ولی در حوزه تخصصی این افزایش ظرفیت صورت نگرفته است در این رابطه موضوع را با جدیت دنبال خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد تعارض منافع و انحصار ایجاد شده مانع اجرای درست قانون شود البته بحث توزیع عادلانه پزشکان و افزایش ظرفیت هدفمند نیز مطالبه جدی ما است.

وی ادامه داد: در کنار پیگیری‌های مداوم صورت گرفته، اخیراً در نشستی که وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با کمیسیون اصل نود داشت، مقرر شد به هر صورت، مشکل از طریق تکمیل ظرفیت و همچنین پذیرش بومی از میان شرکت‌کنندگان در آزمون دستیاری حل و راهکار این پذیرش به همراه جزییات به کمیسیون اصل نود گزارش شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تصریح کرد: باید به جایی برسیم که مردم ما برای درمان بیماری‌ خود نیازمند گرفتن وقت‌های سه‌ ماهه تا شش ‌ماهه از پزشکان نباشند البته در کنار کمیسیون اصل نود، همکاران ما در کمیسیون بهداشت هم با جدیت این موضوع را مطالبه و پییگیری می‌کنند.

نماینده مردم تهران یادآور شد: این نکته را هم نباید فراموش کرد که اگر در حال حاضر این مصوبه اجرا شود، حدود 12 سال دیگر نتیجه آن را خواهیم دید، بنابراین اکنون هم به‌ اندازه کافی دیر شده و فرصت‌ها از دست ‌رفته است.

شریفیان ضمن تایید بیکاری برخی پزشکان یا عدم توزیع مناسب پزشکان عمومی و متخصص افزود: حتی در صورت رفع این مشکل‌ها، باز هم با کمبود پزشک روبرو هستیم و باید افزایش ظرفیت انجام شود. به‌ هر حال، حضور پزشکان عمومی و متخصص در مناطق محروم نیازمند مشوق‌های کارآمد است که انگیزه لازم برای پزشکان را فراهم کند. چنانچه این موضوع حل نشود و نظام توزیع اصلاح نشود به طور قطع، افزایش ظرفیت هم خیلی کارساز نخواهد بود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: برخی در مورد زیرساخت های لازم برای این افزایش ظرفیت ها می گویند که کمبودهای زیادی وجود دارد اما این گونه نیست و طی سال‌های گذشته علیرغم اینکه در حوزه زیرساخت پیشرفت قابل‌ توجهی داشتیم ولی متاسفانه ظرفیت پذیرش اضافه نشده است و می‌توان گفت برای بخشی از ظرفیت اضافه شده زیرساخت‌های لازم فراهم هست و برای مابقی، وزارت بهداشت باید در اسرع ‌وقت شرایط لازم را فراهم کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست