در دیدار “شریفیان” با وزیر جهاد کشاورزی مطرح شد :

 از ضرورت تامین آب کشاورزان اسلامشهری از پساب تصفیه خانه تا سامان دهی به توزیع منابع نهادهای دامی از طریق صندوق توسعه کشاورزی

 در دیدار “مهدی شریفیان” نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای با وزیر جهادی کشاورزی برخی مشکلات اولویت دار کشاورزان و دامپروران اسلامشهری بررسی و دستور پیگیری و حل آنها از سوی وزیر صادر شد.

به گزارش روابط عمومی خانه ملت در شهرستان اسلامشهر، “مهدی شریفیان” نماینده مردم اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات و پردیس در مجلس شورای اسلامی در دیدار با “سید جواد ساداتی نژاد” وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به ظرفیتهای بزرگ کشاورزی و دامداری در شهرستان اسلامشهر و سهم بالای این شهرستان در تولید محصولات کشاورزی و دامداری گفت: شهرستان اسلامشهر همواره از شهرستان‌های سبز استان تهران بوده اما امروزه به دلیل تغییر کاربری‌ های غیر قانونی و معضلاتی که در زمینه تأمین آب دارد، با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند که امید است با مساعدت و تعامل مناسب میان دستگاه‎های مختلف بتوان از ظرفیت این شهرستان در بخش‌های کشاورزی و دامداری و در جهت تامین نیازهای استان و کشور بهره برد .

وی در ادامه با تشریح مشکل تامین آب کشاورزان در اسلامشهر گفت : کشاورزان این شهرستان از گذشته دارای حقابه معین از رودخانه کرج برای اراضی کشاورزی خود بودند که به دلیل سد سازی در بالادست این رودخانه حجم آب جاری در این رودخانه به شدت افت پیدا کرده است به نحوی که برخی از کشاورزان در تامین آب برای اراضی زیر کشت خود با چالش های جدی روبرو هستند.

شریفیان ادامه داد : همچنین عملیات اجرایی فاز اول تصفیه خانه فاضلاب اسلامشهر با ظرفیت ۴۴ هزار مترمکعب در شبانه روز تکمیل و به بهره برداری رسیده که مکاتبات و جلسات متعدد با مدیران وزارت نیرو درخواست تامین آب مورد نیاز کشاورزان این شهرستان از طریق جایگزینی با پساب تصفیه خانه عنوان شده است که کشاورزان بنا به دلایل مختلفی همچون نبود زیرساخت انتقال پساب به اراضی کشاورزی نرخ سنگین اعلام شده و غیره از این فرصت و نعمت محروم شدند. با توجه به نیاز ضروری کشاورزان شهرستان اسلامشهر به پساب تولیدی تصفیه خانه اسلامشهر و همچنین با توجه به حق آبه بر بودن برخی از کشاورزان این شهرستان از رودخانه کرج تامین آب مورد نیاز کشاورزان شهرستان اسلامشهر از طریق جایگزینی حقابه ها با پساب با قیمت مناسب کشاورزی نیازمند توجه و عنایت ویژه وزارت جهاد کشاورزی است.

نماینده مردم اسلامشهر در مجلس در ادامه تصریح کرد : از سوی دیگر با گذشت بیش از یک دهه از تهیه ممیزی اراضی کشاورزی مشروب از کانال محمدیه ، به دلایل مختلف از جمله تغییر کاربری اراضی کشاورزی با تغییر و تحول گسترده روبرو شده و با توجه به مکاتبات متعدد صورت گرفته با وزارت نیرو در خصوص افزایش قدرت سهم اراضی کشاورزی اسلامشهر از کانال محمدیه انتخاب مشاور جدید جهت تهیه ممیزی اراضی کشاورزی این کانال آبرسانی برای رفع مشکل آب کشاورزان اسلامشهر ضروری است.

شریفیان مشکلات عدم تمدید پروانه بهره برداری چاه های آب گاوداران، گلخانه داران و کشاورزان توسط شرکت آب منطقه را مورد اشاره قرار داد گفت : این مسئله موجب گردیده شرکت برق تعرفه برق مصرفی این چاهها را از کشاورزی به سایر مصارف تبدیل و هزینه چند برابری اخذ نماید. از طرفی بهره برداران با توجه به منابع آبی که سال‌ها در اختیار داشته اند اقدام به برنامه ریزی تولید محصول و نگهداری دام نمودند و اجابت دستور شرکت آب منطقه‌ای برای کاهش برداشت آب به منظور تمدید پروانه بهره برداری غیر ممکن است. در چنین شرایطی به منظور پیشگیری از بروز خسارت به بهره برداران شهرستان اسلامشهر لازم است وزارت کشاورزی در جهت رفع این مشکل نیز مشارکت فعال داشته باشد .

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه به تاخیر طولانی مدت و کیفیت پایین نهاده های دامی عرضه شده در سامانه بازارگاه و تعبات آن بر عملکرد گاوداری ها و مرغداری ها و همچنین کاهش تولید اشاره کرد و گفت : از طرفی در حال حاضر بزرگترین مشکل دامداران تامین سرمایه در گردش جهت تأمین نهاده‌های دامی است که با افزایش سرسام آوری روبرو شده و بسیاری از دامداران را با مشکلات جدی مواجه کرده است به نحوی که وام های پرداختی در قالب دامدار کارت نیز نتوانسته پاسخگوی نیاز دامداران باشد . ضروریست وزارت کشاورزی جهت جلوگیری از توزیع پراکنده منابع و توزیع به سریع ترین شکل ممکن و اثربخش بیشتر از طریق ساختار ایجاد شده توسط وزارت متبوع یعنی صندوق توسعه کشاورزی این مشکل را نیز سامان دهد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست