انقلابی بمانید ؛
11 توصیه مهم رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم

 رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر نمایندگان مجلس ضمن تبیین شاخص های نماینده و مجلس انقلابی خطاب به نمایندگان تاکید کردند که انقلابی ماندن مهمتر از انقلابی بودن است.

صبح چهارشنبه چهارم خرداد ماه نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حالی در آغاز نیمه دوم دوره یازدهم، به دیدار رهبر انقلاب رفتند که دو دیدار سالیانه آنها به دلیل شیوع ویروس کرونا، به صورت مجازی و تصویری برگزار شده بود.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار پس از بیاناتی درخصوص موضوع خرمشهر و دلایل این فتح بزرگ که ایشان از عنوان «نجات ملی» برای آن استفاده کردند، به مسئله مجلس پرداختند که شامل سه بخش «ارزیابی کلی از عملکرد مجلس در دو سال گذشته»، «برشمردن شاخص‌های یک نماینده انقلابی» و «چند توصیه» بود.

ایشان البته در ابتدا تاکید کردند: «ما گفتیم مجلس انقلابی، یک عده‌ای خوششان نیامد. خب ولی ما حقیقت را گفتیم حالا بعضی‌ها خوششان می‌آید، بعضی‌ها خوششان نمی‌آید، عیبی ندارد؛ حقیقت همین بود که این مجلس با شعارهای انقلاب تشکیل شد و مردم نگاه کردند گزینه‌هایی را انتخاب کردند که حرکتشان، جهت‌گیری‌شان، شعارشان، حرفشان حرف انقلاب بود….. البته یک نکته‌ اساسی‌، انقلابی ماندن است.»

سپس 9 شاخصه یک نماینده انقلابی را تشریح کردند که شامل: «سازده زیستی و پرهیز از زندگی اعیانی»، «امانتداری»، «مسئولیت‌پذیری»، «مردمی بودن»، «رفتن به دنبال حل مشکلات اساسی کشور»، «اجتناب جدی از فساد و تبعیض»، «همکاری و هماهنگی صمیمانه با دیگر دست‌اندرکاران کشور»، «پرهیز از جوزدگی» و «پایبندی به قانون اساسی» می‌شد و البته تصریح کردند که ایراد نطق‌های تند و پرشور نشانه انقلابی بودن نیست.

ایشان بعد از این بخش، 10 توصیه دیگر به نمایندگان -به عنوان اعضای یکی از ارکان مهم در اداره کشور- در زمینه قانونگذاری کردند:

– قانون را با نگاه جامع و بلند مدت وضع کنید و از انباشت قانون بپرهیزید.
– به قوانینی که از دل سیاست‌های کلی نظام در می‌آید اهمیت بدهید (ایشان در این بخش با گلایه گفتند که موضوعاتی مثل سیاست‌های کلی انتخابات و یا سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری، علی رغم اینکه چند سال از ابلاغ آنها گذشته ولی هنوز به صورت قانون درنیامده است.)
– مراقبت کنید که تعداد طرح‌ها بیش از حد نباشد.
– رهبر انقلاب اسلامی از اینکه ساختار بودجه کشور هنوز اصلاح نشده، گلایه کردند و گفتند که این انتقاد هم به مجلس و هم به دولت برمی‌گردد اما مجلس مراقب باشد تا به کسری بودجه چیزی اضافه نکند چون کسری بودجه «ام الخبائث» است.
– تقویت بنیه کارشناسی مجلس، توصیه دیگر «رهبر انقلاب» به نمایندگان بود.
– برنامه هفتم توسعه موضوع دیگری بود که به‌ آن اشاره شد.ایشان با اشاره به تاخیر یکساله در این برنامه گفتند در این زمینه کلی‌گویی فایده ندارد. برنامه هفتم باید مسئله‌محور باشد و این البته به وظایف دولت هم برمی‌گردد.
– ایشان به نمایندگان تاکید کردند که جزئیات تصمیمات خود را برای مردم توضیح دهند و در این مسیر منتظر رسانه‌ها و حتی رسانه ملی نباشند.
– توصیه بعدی رهبر معظم انقلاب به نمایندگان، پرهیز اکید از دخالت در انتصابات دولتی بود.
– توصیه پایانی، یک تذکر اخلاقی بود: «مراقب آبروی افراد باشید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست